Who’s who

Senior Leadership Team

David Reid Headteacher
James Harvey Deputy Headteacher
Louise Bunce Deputy Headteacher – Performance and Appraisal
Amanda Preece Assistant Headteacher
Hannah Albrow Lead Learner – Early Years and Lower school
Fergus Reid Lead Learner – Upper school
Katie Johnson Lead Learner – Additional Needs

Senior Leaders

Early Years and Year 1-2 Hannah Albrow
Year 3-4 Hannah Albrow
Additional Needs Katie Johnson
Year 5-6 Fergus Reid
Curriculum Cheryl Gallon
Communication and Families Claire Baldwin
English Claire Baldwin
Maths Hannah Albrow
Science Jacqueline Perkins
PSHE Conor Hamill
Creativity James Harvey

Teacher Areas of Responsibility

English Claire Baldwin
Phonics – Lower School Alison Green
EYFS Claire Archer
Georgraphy Clare Shucksmith
History Annabelle Clarke
Music Jack Morrison
Mathematics Hannah Albrow
PSED Conor Hamill
Science Jacqueline Perkins
PE Colette King
Computing Fergus Reid
Art Chloe Simpson
RE Sophie Eaton / Louise Bunce
Design & Technology Charley Barr
Outdoor Education Claire Archer
SEMH Jacqueline Perkins
DT Charley Barr

Classes 2017/2018

ClassTeacherHLTASSA
ASHAbi Seymour/Clare ShucksmithSabah Ulhaq, Claire Pascoe, Shannon Jackson-Gamlen, Kolbi Hayes/Hannah Grimley (Th/Fri)
BEECHColette KingLauren Waller, Kayleigh Ambrose, Ben Charman
CEDARFergus ReidJim DuncanSally Desbrow, Fiona Bromige, Tina Smith (Weds/Thurs)
CHERRYKatie JohnsonLaura Bilbrough, Selina Stone, Fatima Moseley/Charlotte Cox (Th/Fri),
Kat Ireland,
Maria Leonard (1:1)
ELM Sophie EatonBecky BevanAda Gouveia, Kirsty Seymour, Gemma Thornton, Sharon Gilroy (P/T)
HOLLYChloe SimpsonRebecca O’Sullivan, Ellen Timlin, Georgia Oxford
JUNIPERJemma LyonsKelly Carey, Allison Weller, Zoe McCarthy, Zoe Brent
LARCHCheryl GallonCaron GillettMaria Monella
LILACAlison Green/ Annabelle ClarkBeckie Hayward, Adam Wanstall, Emma Glover
LITTLE ACORNSClaire ArcherHollie WebberJasmin Bailey, Nicki Moore,
Karen Reeve, Ilknur Guler,
Tara Leonard, Karen Marriott (Thurs)
MAGNOLIACharlie BarrMia Reilly, Sarah Bamford, Julie Tucker/Fran Purcell (Tues/Weds), Fatima Jilani
MAPLEClaire Baldwin Paige Bowden, Jordan Francis, Charlotte Wootten
MULBERRYJack MorrisonDiane CharlesJess Grove, Jazz Collins, Penny Mitchell (1:1)
OAKHannah AlbrowSuzette Newland Paige Philpott/Karen Marriott (Tues), Annabelle Smith
PINEJacqueline PerkinsJan SmithCheyenne Lay, Karen Marriott (Fridays)
WILLOWConor HamillEmma Bray, Tracey Spencer, Clare Eeles/Fran Purcell (Fri), Rosie Clarke
The Governing Body
Mrs Jan Chester Chair/Community Governor
Miss Lynda Guy Vice Chair/LA Governor
Mr Victor Finch SEND Governor
Mr Simon King Co-Opted Governor
Mrs Natasha Brabon Co-Opted Governor
Mr Duncan MacKay Parent Governor
Ms Natalie King Parent Governor
Mrs Maria Cook Co-Opted Governor
Mrs Louise Bunce Co-Opted Governor
Mrs Caron Gillett Staff Governor
Mr James Harvey Co-Opted Governor
Mr David Reid Headteacher